Dovolená v Dubaji má jednu velkou výhodu – ve Spojených arabských emirátech je celoročně velmi přívětivé počasí, a tak ji lze podniknout prakticky kdykoliv. Pro dovolenou nahrává také pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Dubají.
Cena dovolené v Dubaji
Do Dubaje můžete vyrazit buď individuálně – na vlastní pěst, nebo s cestovní kanceláří. Cena dovolené v Dubaji se odvíjí od zvoleného způsobu, od ročního období, zvoleného standardu služeb, délky a v neposlední řadě dle útraty na místě.
Týdenní dovolenou v Dubaji je za určitých okolností možné pořídit za cenu nepřevyšující 10 000 Kč. Zde je několik tipů, jak docílit levné dovolené v Dubaji:
- Letenku do Dubaje kupujte v akci, ideálně od nízkonákladové společnosti.
- Ubytovávejte se na pokoji vždy po dvou, snížíte tak cenu zájezdu na osobu.
- Víza do Dubaje jsou zrušená – což může přinést úsporu ve výši až 4 000 Kč na osobu.
[ad1]
Recenze a diskuze o dovolené v Dubaji
Byli jste na dovolené v Dubaji, ať už na vlastní pěst, nebo s cestovní kanceláří? Napište své dojmy a recenze z dovolené do komentáře pod článkem. Pomůžete tak ve výběru návštěvníkům stránek, kteří se na dovolenou do Spojených arabských emirátů teprve chystají.
Ahoj všem.
není to tak dlouho, co jsem se z SAE vrátil, tak jsem se rozhodl rozdělit se s Vámi o pár praktických rad, dojmů a zkušeností z tamního pobytu.
Do Dubaje jsem se rozhodl odcestovat sám, jen s koupenou letenkou, které jsou momentálně u společnosti FlyDubai na historickém minimu. Ceny se dají pořídit už od 6.500,- Kč a je to včetně veškerého servisu – NIC SE NIKDE NEDOPLÁCÍ. Odbavení v Praze je velmi rychlé, při zpáteční cestě v Dubaji úplně stejně. Nutí tam cestující si nechat omotat zavazadlo strech folií, pokud máte ale normální batoh nebo kufr, vůbec není potřeba (maximálně vám zmizí zubní pasta s kartáčkem, jako mně).
KUPTE SI IHNED NA LETIŠTI MAPU DUBAJE!!!
CENY
Nevěděl jsem, jak je to tam s penězi, každopádně jsem měl pro jistotu rezervu na účtě pro případ platby kartou (není nikde problém a neplatí se u banky poplatky), ale jinak s sebou v hotovosti 150 dolarů na 6 dní, což je při současném kurzu 540 dirhamů (přepočet – 150 USD * 3,6 AED). Přibližně mi to tedy vycházelo na cca 90 AED na den a na běžné potulování, stravování a dopravu vám to bohatě vystačí, samozřejmě podle individuálních potřeb a standardu každého. Ceny jsou obvykle srovnatelné s těmi našemi v Čechách, něco dražší je, něco naopak výrazně levnější. Co můžu ale rozhodně doporučit, rozměňte si dolary ihned na letišti. Místní směnárny se nechovají jako u nás, že by ždímaly peníze za každou cenu. Emirát si vydělává peníze jinak a nemá potřebu turisty okrádat hned na letišti. Může se vám stát stejně jako mně, že pak v noci žádnou směnárnu nenajdete (ostatně jsem na ní ani nikde při procházení městem nenarazil), pošta je v noci zavřená (v celé Dubaji jich je ale jen 5!), kupci ani taxikáři vám směnu neudělají a na nějakém hotelu při cestě nemusíte mít takové štěstí jako já. Za dolar si tam potom nekoupíte ani vodu, která je tam celkem důležitá (info viz níž).
UBYTOVÁNÍ
Já se rozhodl cestovat bez zajištěného hotelu. Spoléhal jsem na to, že ho buďto řešit nebudu vůbec a vyspím se kde bude zrovna možné, nebo že si ho zaplatím přímo na místě. Pro ty, co nejsou stavěný pro takováto dobrodružství doporučuji, aby si ubytování sehnali a rezervovali za předem dané ceny už tady u nás a tam si pak hotel jen našli. Ovšem pokud to tam neznáte, může se vám stát, že si zaplatíte hotel přímo v centru, 10km od pláže, a stejně pak budete muset řešit dopravu – hotely se dají sehnat např. na portále http://www.booking.com. Na ceny v několika hotelích na místě jsem se ptal a pravidlo je takové, že čím je hotel blíže k pláži, tím je samozřejmě dražší. Např. obyčejný hotel Ibis ve městě 1 noc pro 1 osobu 345 AED, hotel u pláže SEA VIEWER byl za 450 AED. Každý dobrý počtář pochopí, že bych za jednu takovou noc utratil svůj téměř celotýdenní rozpočet, takže jsem se rozhodl pro kempování venku. To samozřejmě úplně tak dovolené není, zejména na plážích vás na to budou upozorňovat všudypřítomné tabule s informacemi o tom, jak se tam máte chovat, já to ale vyzkoušel, s policií jsem během celého pobytu žádný problém neměl a co jsem si mohl všimnout, místní to také porušují. Spacák jsem s sebou sice měl, četl jsem, že tam v noci padají teploty dolu, ale byl jsem koncem května a v noci tam bylo 30 stupňů, takže vlastně vůbec nebyl potřeba a byl jen přítěží v batohu.
JAK SE CHOVAT
Na internetu se dočtele lecos, já jsem odjížděl vcelku s obavami co bude, navíc když mám na několika místech na těle tetování v čele s velkým assassinem na lítku a jsem vášnivý kuřák. Ty ale odezněli hned první večer, kdy jsem přišel na to, že si tam turistů velmi váží; na každém kroku mě někdo zdravil, ptal se mě jak se mám a odkud jsem apod. Místní lidé jsou zkrátka velmi vlídní a vstřícní a to i v situacích, kdy po půlnoci potkáte partu deseti mladých výrůstků – velmi mě to překvapilo 🙂 Co se týká nastavených pravidel, která jsou spojená jak s arabskou kulturou, tak s nařízeními emírů, obecně platí, že nedělejte nic, co nedělají místní. Např. povolená místa ke kouření jsou tam, kde jsou popelníky a vidíte v nich vajgly ;), šortky vůbec nevadí, až na některá velká obchodní centra, ale tam vás na to upozorní už cedule u vstupu, že tam nesmíte v tričku a jak už jsem se zmínil, přespání na pláži taky nikomu nevadilo. Určitě jsou ale zákazy, které bych se neodvážil porušit – odhazování čehokoliv na zem, líbání na veřejnosti, chození bez trička, kdybych byl gay, tak jakékoliv projevy homosexuality (je velmi tvrdě trestána!!!), pití alkoholu nebo konzumace jídla na veřejnosti ve svátku ramadán, veřejná toaleta (u nás běžné), jízdy na černo hromadnou dopravou (u nás běžné), projevy vulgarismu, rasizmu nebo násilí vůči jinému a jakékoliv krádeže (velmi tvrdě trestáno!!!). Odměnou za dodržování těchto pravidel vám bude nejen klidný pobyt, ale i právě vstřícný přístup místních obyvatel a policie si vás ani nevšimne.
JÍDLO A PITÍ
Začal bych právě pitím. Už na konci května se teploty přes den pohybovaly kolem 40 stupňů ve stínu. Sluníčko začíná pálit už v osm ráno a přestane až někdy kolem šesté večer. Pitný režim je při putování po vlastní ose velmi důležitý! Denně jsem bez větších problémů vypil cca 10 – 15 litrů čisté vody. Zapomeňte na cokoliv slazeného, žízeň tím neuhasíte (naopak) a je to drahé. Postačí si pravidelně kupoval 1,5l vody, která je běžně k mání a cena se pohybuje kolem 2 AED, mít v batohu pro jistotu nějakou rezervu a možností je samozřejmě si vodu navíc příležitostně dolévat u vodních stanic, kterých je po Dubaji celkem velký počet a voda z nich není nikterak závadná – navíc je studená, což je příjemné osvěžení 🙂 V Dubaji narazíte kromě honosných restaurací i na např. KFC nebo MC Donald, ale i na místní taverničky. Ty jsem si osobně já velmi oblíbil a naopak jsem je i vyhledával. Ve velkých restauracích dáte za jedno jídlo kolem 40 AED, u fast foodu 25 AED, ale u místních zaplatíte do 15 AED a porce jsou opravdu nesrovnatelné. Navíc je to velmi zajímavý společenský zážitek – mohu jen doporučit!
ŽIVOT VE MĚSTĚ, ATRAKCE
Žije se tam ve dne i v noci. Za celou dobu pobytu jsem neměl sebemenší pocit jakéhokoliv ohrožení. Na semaforech “zelená” znamená, že můžete opravdu přejít silnici i když je čtyřproudová. V Dubaji se nekrade, kde jsem si odložil batoh nebo foťák na stůl a odešel, tam se vše bez tknutí zase našel. Nikdo si tam na vás nic nedovolí, pokud dodržujete pravidla (zmíněno výše). Město je neuvěřitelně čisté, pořád se tam uklízí, i písek z pouště nebo z pláže 🙂 Neviděl jsem žádný bezdomovce, kromě sebe samotnýho 🙂 Díky navigačním cedulím psaným i v angličtině, perfektním a velmi jednoduchým označením ulic, se ve městě během jedné hodiny vyzná i blbec. MHD, metro a taxi vás v případě potřeby přiblíží kamkoliv a za levno (já tedy nevyužil). Co se týká atrakcí např. u pláže, těch je tam dostatek a ceny jsou taky velmi slušné. Např. projíďka luxusním člunem po moři vás vyjde na 40 AED a zapůjčení vodního skůtru na 20 AED. S potápěním moc nepočítejte, není se tam na co koukat, všude jen a jen písek 🙂 Je možnost využití ski areálu, vodního parku a dalších turistických nesmyslů, já ale nic takového nechtěl a jel se kochat především místními stavbami a kulturou, které tam opravdu stojí za to 😉
V případě dotazů rád odpovím z této zkušenosti. Jak jsem ale již úvodem uvedl, byl jsem spíš na takovém treku Dubají než se povalovat na pláži. Během necelého týdne jsem v šíleným vedru nachodil téměř 100km napříč městem a rozhodně to stálo za to 😉 🙂
Ahoj můžu mít ještě dotaz i k tak vyčerpávajícímu popisu .-) co kouření na pláži???
Neměl jsem s tím žádný problém. Podél pláže vede cca 10km dlouhá moc hezká upravená cesta s několika oázami. Jsou kousíček od moře a co jsem vypochopil, začnou se tam co nevidět provozovat i kiosky. Dá se kouřit tam u popelníku, nebo i přímo na pláži. Dělají to i místní. Samozřejmě jsem se ale ohlížel, jestli nejedou okolo policajti autem 😉
Ahoj lidičky! mám prosbu, plánujeme dovču v Dubaji a zjišťuji v jaké lokalitě se mám ubytovat. Teď mám v merku úžasný hotel ale v místě zvaném Deira a znamená mě, jak je to daleko od centra :/ abych sice neměla super hotel ale x kilometrů od všeho dění. Nemůžu nikde najít jak hodně rozlehlé to v Dubaji je a zda Deira není na konci světa. Díky….
Dobry den Deira je centrum Dubaje , stejne musite vsude dojet autem nebo taxikem.
Naplanujte si asi ca.200 USD na den , kdo Vam vypravi ,ze Dubai je levna tak neverte ani slovo. Na plazi za 5 Dirhamu nevydrzite vedrem musite do klubu na soukromou plaz, ca. 3000kc na den pro 3osoby . neberte hotel pod 80USD na noc je to jenom zkusenost jsem tu po seste a pokazde je to drahe 3 nedele ca 15 000 EUR . Let s Emirates je malinko drazsi , ale s nizkonakladovou vas vyhodi na Terminalu 1 a to je horsi nez Ostrava.
Je tu hezky ,ale LEVNEHO jsem tu nenasel VUBEC nic . OK T shirt za 150 kc mam i doma od congu.
Dotaz: dá se v Dubaji zapůjčit nějaký menší motorový člun třeba na den? případně za kolik. nemohu o tom na internetu nic najít. Děkuji
Ahoj, nevím o tom… každopádně si je možné krátkodobě pronajmout třeba vodní skútr.
Dobry den den byl jste někdo v Ras al Kalmah Jestl to tam žije nějaké disco atd
Dobrý den,mam dotaz v jakem oblečeni se mužu po Dubaji nebo Emiratech pohybovat??nebo kde a co ma byt jak zakryto….děkuji za odpověd
@aneta: Zdravím Aneto, můžete v podstatě chodit, v čem chcete. Na plážích se nesmíte opalovat nahoře bez a je nevhodné chodit do obchodů nebo restaurací v mokrých/průhledných/průsvitných plavkách, přes které přehodíte tričko a šortky. Prosvítající spodní prádlo není vhodné.
Dobý den do Dubai nechceme jít na vlastní pěst, mužete mi poradit s jakou cestovkou se vydat do neznáma ? Děkuji za odpověd.
@Eva Fojtíková: Zdravím, na vašem místě bych si vybral zájezd do Dubaje spíše podle referencí a hodnocení ostatních zákazníků, nešel bych po konkrétní cestovce. 🙂
Skvělé, díky! Sice jsem ženská, ale tak snad taky nebudu mít větší problémy s odhalenými rameny v těch vedrech 🙂
@Intram: Tak úplně bych nesouhlasil s tím, že je Dubaj předražená. Opravdu vše závisí jen a jen na vkusu, pohodlí a osobním standartu každého.
Ano, luxusní hotely se soukromou pláží, ať už přímo u moře nebo na umělém atolu, stojí majlant. Nicméně si lze dovolenou užít i levněji (pro méně movité) i za cenu toho, že tam nestrávíte 3 týdny a budete ochotni věnovat trochu toho času na cestování k obyčejným veřejným plážím, na které si můžete přinést co chcete. Navíc jak jsem zmínil v předchozím článku, pláž je obrovská po celé délce Dubaje (některé části tedy nepřístuplné), je doplněná perfektní stezkou a v dnešní době již i s plným provozem desítek oáz s kiosky. Tam vám nic kromě stínu chybět nebude.
A věřte mi….jídlo? Vykašlete se na předražené hotelové menu a nebojte se vyrazit k místním do arabských taveren (ženy v doprovodu muže!). Je jich tam spousta, zvenčí vypadají sice kolikrát nevábně, ani byste netipovali, že se o nějakou taverničku jedná, nicméně kvalita jídla, servis, vybavení uvnitř a muslimská stolovací kultura má své obrovské kouzlo a stojí rozhodně za to.
@iKryze:
Ahoj, díky za info ohledně stezky a taveren. Naše dovolená bude dámská jízda, trochu se obávám, zda tedy můžeme jít do nějaké jiné restaurace a kavárny, než jen v hotelu. Případně, jak poznáme, že tam jen jako ženy můžeme jít?
Jana
Moc pěkný článek, děkujeme za inspiraci. Jen mám dotaz ohledně očkování – má smysl si dávat očkovat břišní tyfus? Četla jsem, že je to doporučeno. Vy jste se nechával očkovat před samotnou cestou?
Děkuji za odpověď.
Ahoj, děkuji za velmi zajímavý popis. Přeci jen jsem se chtěla zeptat. Jsme 2 ženy, letíme na Srí Lanku a cestou tam máme 1 celý den v Dubaji a cestou zpět 1,5 dne. Jak se dívají na 2 samotné ženy bez doprovodu muže. Co je a není vhodné? Kam se jít podívat při tak omezeném čase? Nákupy nás nezajímají, chceme vidět co nejvíce zajímavého. Budu ráda za typy. Děkuji Lýdie
Ahoj cestovatelé, hledáme krajany, či bratry Slováky, kterým budeme rozumět a kteří by s námi chtěli podniknout nějaké výlety či návštěvy atrakcí v Dubaji a blízkých emirátech v období 4.-14.4.2018 – kontakt pro případné reakce m.hampl@post.cz
Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda se v Dubaji můžeme držet s mužem za ruce? Četla jsem, že není povoleno líbání. A co pusa? Diky
Prosím máte někdo zkušenost s nákupem zlata,kde se vyplatí ho koupit a můžu věřit v jeho pravost? chtěla bych si koupit náramek. Děkuji Yveta
Dobrý den, s pritelem letime do Dubaje na týden. Nejsme ale oddáni. Jedeme přes cestovku a tam nám řekli, ze skrz zákony se to týká hlavně místních. Je mi jasné ze na veřejnosti žádný mazlení, líbání a atd.. máte s tím někdo zlušenost? Jak je to třeba s držením za ruce, nebo jsem něco slysela ze bezmanzelsky sex se netoleruje. Díky