Bezpečnost v Dubaji – kriminalita, pokuty a pasti na turisty

Petr Novák

Dubaj se pravidelně umisťuje na špici žebříčků nejbezpečnějších měst světa, ale nenechte se ukolébat pocitem absolutní beztrestnosti. V Dubaji vám sice asi nikdo neukradne peněženku, kterou necháte s mobilem na stole v kavárně, ale klidně můžete skončit v cele za jeden blbý prostředníček v dopravní zácpě nebo za lahvičku CBD oleje v kufru. Provedu vás minovým polem místních zákonů a digitálních pastí, o kterých vám v cestovce neřeknou ani slovo, abyste si dovolenou užili v klidu a bez zbytečných pokut.

Bezpečnost v Dubaji – kriminalita, pokuty a pasti na turisty | © Pixabay.com

  1. Kriminalita a osobní věci – mýtus o absolutní poctivosti

    V Dubaji je pouliční kriminalita prakticky nulová. Je to dané drastickými tresty a faktem, že 90 % obyvatel jsou expati, kteří by při sebemenším škraloupu okamžitě dostali deportaci a doživotní zákaz vstupu.

    Je běžné vidět lidi, jak si nechávají iPhone 17 Pro na stole v food courtu a jdou si objednat jídlo. Přesto buďte obezřetní v oblastech staré Dubaje (Deira, Bur Dubai) pozdě v noci. Ne že by vás tam někdo přepadl, ale operují tam kapsáři, kteří cílí na podnapilé turisty (což je samo o sobě v SAE problém).

    Pokud něco ztratíte v taxi, okamžitě volejte RTA (Roads and Transport Authority) na čísle +971 800 90 90. Pokud jste jeli přes aplikaci Careem, je šance na vrácení věci téměř 100%.

    V Dubaji už fungují i plně automatizované policejní stanice (SPS), kde nenajdete jediného živého policistu, vše vyřídíte přes dotykové obrazovky v angličtině. Jsou otevřené 24/7 a najdete je v nákupních centrech nebo na hlavních plážích.

    Ztráta věci (poplatek za protokol) 20 DH ($5,45)
    Pokuta za odhození odpadku 500 DH ($136)

    ⚠️ Pozor na reklamy na masáže

    V oblastech jako Al Barsha nebo Tecom uvidíte na zemi tisíce vizitek s polonahými ženami nabízejícími masáže. Nikdy na ta čísla nevolejte a do těchto “salonů” nechoďte. Jedná se o nelegální místa, za kterými stojí organizované gangy. Často se stává, že turistu uvnitř zamknou a pod pohrůžkou násilí z něj vytáhnou tisíce dirhamů z kreditky. Policie tyto podniky tvrdě potírá, ale často vznikají nové.

  2. Léky a drogy – pasti, které vám zničí život

    Tohle je největší strašák. SAE mají politiku nulové tolerance k drogám.

    Pravidla pro tranzit jsou sice o něco mírnější, ale stále platí: CBD olej, konopné masti nebo dokonce potraviny s mákem (mák je v SAE považován za zdroj opia) vás mohou dostat do vězení. Pokud užíváte léky na spaní, depresi nebo silné léky na bolest (obsahující kodein), musíte mít u sebe notářsky ověřený překlad receptu od lékaře. Bez něj riskujete zadržení na letišti, dokud se nezjistí, co je to za látku.

    Pozor si dejte na nákupy v Thajsku nebo jiných zemích, kde je marihuana legální. Pokud vám v krvi najdou i stopové množství THC při náhodné kontrole (nebo po nehodě), nikoho nezajímá, že jste to kouřili před týdnem v Bangkoku. Jste v Dubaji, máte to v krvi = držení drog. Tresty jsou v řádech let natvrdo.

    ⚠️ Dovoz léků na předpis

    Před cestou si zkontrolujte web ministerstva zdravotnictví SAE (MOHAP). Většinu léků pro osobní potřebu (na 3 měsíce) musíte dopředu registrovat přes online formulář. Je to zdarma, trvá to 5 minut, ale ušetří vám to hodiny v cele předběžného zadržení.

  3. Chování na veřejnosti – prostředníček za tisíce

    Dubaj je liberální, ale pořád islámská. Co projde v Praze, tady končí u soudu.

    Největší chybou je agresivita v dopravě nebo na veřejnosti. Ukázání prostředníčku na jiného řidiče je trestný čin, za který hrozí pokuta kolem 5 000 DH ($1 361) a deportace. To samé platí pro nadávání. I když vás někdo vytočí do ruda, držte ruce za zády a mlčte. Kamery jsou na každém rohu a umělá inteligence dubajské policie umí rozpoznat agresivní gesta automaticky.

    Co se týče projevů náklonnosti – držení za ruce u manželů je ok, ale vášnivé líbání na veřejnosti nebo v metru vás dostane do problémů. Respektujte místní kulturu hlavně během Ramadánu, kdy se na veřejnosti nesmí ani pít voda nebo žvýkat žvýkačka během dne (mimo vyhrazené zóny v obchoďácích).

    Pokuta za pití alkoholu bez licence (mimo bar) 600 DH ($163)
    Pokuta za nevhodné oblečení (vládní budovy/mešity) Vykázání / Napomenutí
  4. Digitální bezpečnost a Wi-Fi podvody

    V Dubaji se všechno řeší přes aplikace. Toho zneužívají hackeři.

    Nikdy se nepřipojujte na nezaheslované Wi-Fi s názvem “Free_Dubai_WiFi” v místech, která nejsou oficiální (letiště, Dubai Mall jsou ok). Častým podvodem jsou falešné SMS od “Dubai Police” nebo “Emirates Post”, které tvrdí, že musíte zaplatit malý poplatek za doručení balíku nebo pokuty. Cílí na vaše údaje ke kartě. Policie po vás nikdy nebude chtít údaje ke kartě přes SMS.

    VoIP volání (WhatsApp, Messenger apod.) je v SAE oficiálně blokované. Lidé používají VPN, ale opět pozor – používání VPN k páchání trestné činnosti (včetně nenávistných projevů) je v SAE extrémně přísně trestané. Pro legální volání domů si stáhněte aplikaci Botim, nebo si kupte místní eSIM s datovým balíčkem, který volání umožňuje.

  5. Doprava – Careem vs. taxi a nebezpeční chodci

    Dubajské silnice jsou džungle. I když jsou tu 12proudé dálnice a omezení na 120 km/h, místní jezdí agresivně. Jako chodec jste v Dubaji na konci potravního řetězce.

    Nikdy nevstupujte do vozovky, pokud nemáte zelenou a řidič očividně nezastavuje. I na přechodu vás klidně někdo srazí, protože se kouká do mobilu. Pokuta za přebíhání silnice mimo přechod (jaywalking) je 400 DH ($109) a policie to hlídá pomocí dronů.

    Pro dopravu používejte aplikaci Careem (místní verze Uberu). Je bezpečnější než mávání na obyčejná taxi na ulici, protože máte záznam o cestě, jméno řidiče a pevnou cenu. Pokud jedete klasickým taxi, vždy trvejte na zapnutí taxametru. Pokud řidič řekne, že je rozbitý, vystupte. Cesta je v takovém případě dle zákona zdarma, ale hádejte se s ním v 40 stupních.

    Růžová taxi a vagóny v metru pro ženy

    Dubaj je pro ženy extrémně bezpečná. Existují zde speciální “Ladies Taxi” (mají růžovou střechu a řídí je ženy) a v každém metru je jeden vagón vyhrazen pouze pro ženy a děti (označen růžovými nálepkami na zemi i na dveřích). Pánové, pokud tam omylem vlezete, dostanete okamžitě pokutu 100 DH ($27,23) od revizora, který tam projde každých 10 minut. Žádné výmluvy neberou.

👍 Tip na závěr

Stáhněte si aplikaci Dubai Police. Má tlačítko SOS, které vás spojí s operátorem a okamžitě mu pošle vaši GPS polohu. Je to nejlepší pojistka, kterou můžete mít. A pamatujte – v Dubaji se s policií nedisputuje. Pokud uděláte chybu, omluvte se, zaplaťte a nezkoušejte nikoho podplácet. To je nejkratší cesta do vězení Al Awir, kam se opravdu podívat nechcete.

Diskuse k článku (16)

Ahoj, chystám se do SAE ( Dubaj), jsem gay a chtěl jsem se zeptat na gay zážitky s místními muži, jsou reálné?

Odpovědět

Ahoj Davide, tak to je jedna z těch otázek, na kterou ti fakt nedokážu odpovědět. 😉

Odpovědět

Ahoj, v televizi hovořili o anglickém páru, který byl na měsíc uvězněn za pusu na ulici. Chci se zeptat jak se má člověk v SAE na veřejných místech chovat, aby ho něco podobného nepotkalo. Mám na mysli třeba držení za ruku apod. Děkuji.

Odpovědět

Ahoj,
chci se zeptat-moje dcera,blondýna(24)pracující v Anglii má letět s nějakým Angličanem,kterého zná teprve 3 měsíce do Dubaje-prý na dovolenou.Je prý podnikatel a má i nějakou pobočku právě v Dubaji.Dcera říká,že jí zaplatí letenku a veškeré výdaje při pobytu.Upozorňuji,že spolu nechodí!
Vůbec se mi to nechce líbit,že by měla vše takto zadarmo,ale dcera si to nenechá vymluvit a nechce o tom ani slyšet.Bojím se o ní a mám strach,aby ji tam třeba ten dotyčný někomu neprodal,či aby ji někdo neunesl,apod.Vždyť takových případů je stále dost.
Jak to vidíš Ty?
Poradíš?
Děkuji.

Odpovědět

Ahoj Iris, úplně upřímně a narovinu…
Chápu, že máš jako matka strach. Sám bych měl úplně stejný, ne-li ještě mnohem větší.
Z druhého pohledu dceru chápu, asi to bere jako super příležitost se někam podívat.
Že by ji chtěl přímo někomu prodat mi přijde dost nepravděpodobné, spíš s ní počítá jako s příjemným doprovodem.
Na Tvém místě bych si o dotyčném podnikateli zjistil co nejvíce informací, co je zač. A to samé důrazně doporučuji dceři. Kde pracuje, s kým, pro koho, co to je za firmu, čím se zabývá, kde v Dubaji sídlí… dost těchto informací lze zjistit přes Google.
Věřím, že Tě ty informace uklidní, dcera si výlet užije a všechno dobře dopadne! 😉

Odpovědět

ahoj chtěl jsem se zeptat jak je to s  cigaretama a všeobecně s tabákem. Kolik kilo je možný odvést z Dubaje aniž by mě čapli na letišti a zavřeli jako nákýho pašeráka. Dále přípravky do fitka. Je možné si je z čech přivést do Dubaje. Jedu tam na čtyři týdny a budu tam chodit do fitka. Díky 😉

Odpovědět

Ahoj lidi, letíme v březnu a řeším, co si sbalit s sebou za oblečení. Někdo mi tvrdí, že tam ženy nemusejí být nijak zahalené při cestování po turistických místech a nškdo mi naopak tvrdí, že musím mít alespoň krátký rukáv a ne tílka a alespoň legíny co budou delší, alespoň pod kolena. Je to vážně nutné? D9íky

Odpovědět

Ahoj,

taky letíme v březnu a mám stejný problém s oblečením, ale taky kolik toho vzít a co. Zároveň mě zajímá bezpečnost letu a proti teroristům. Děkuji 🙂

Odpovědět

Myslím, obavy o (ne)bezpečnost letu a proti teroristům jsou naprosto zbytečné. 😉

Odpovědět

Letím s přítelem do Dubaje. Jsem gay. Jsem si vědom, že se musíme vyvarovat jakéholiv kontaktu na veřejnosti. Je problém, když máme společný pokoj. Lůžka budou oddělené nebo i to mohou nějak řešit. Přítel je starší, tak bych případně mohl tvrdit, že to můj táta. 🙂 Díky

Odpovědět

Dobrý den,

Zvažujeme cestu přes Dubaj, a letenky nám vychází tak, že cca 20 hodin máme prostor. Je reálné opustit letiště a letmo nasát atmosféru Dubaje?
Dále jsme mladší pár (27), avšak nemanželé. Můžeme očekávat nějaké komplikace? (Samozřejmě neplánujeme provokovat např. sexem na pláži, ale slyšel jsem, že pokud bychom se chtěli zdržet déle, tak i společné ubytování by mohlo být problém. Je to tak?

Odpovědět

@Jakub: Neměl by to být problém. Do hotelu se přihlašte jako manželé – dnes je již běžné, že mají manželé různá jména.

Odpovědět
P

Dobrý den chtěla bych sw zeptat jestli je bezpečně letět na dovolenou dvě holky. Vybrali jsme si s kamarádkou do Hilton v SAE tak se chci zeptat jak je to s bezpečnostní situací .

Odpovědět

Dobrý den,
zrovna jsem se vrátil z Dubaje, takže mohu čerstvě poreferovat. Co se týče bezpečnosti tak pokud se budete pohybovat v nové části Dubaje určitě mít strach nemusíte tam je to OK i v nočních hodinách, volba oblečení je čistě na Vás odhalená ramena, sukýnky atd není problém. Pokud ale zvažujete navštívit starou Dubaj (Bur, Dejru) určitě volte zahalenější oblečení takže přes ramena min šátek, vyhnete se tak rentgenovým pohledům místní, žena tam byla první den s odhalenými rameny a opravdu se necítila dobře, i ve staré Dubaji je přes den relativně bezpečno, je tam dost policistů ale dejte si pozor kam jdete, pokud půjdete na místní trhy doporučuji navštěvovat krámky kde jsou lidé, stalo se nám, že jsme zašli do zapadlého krámku v boční uličce, prodávající nás natlačil do kouta a nechtěl nás pustit dokud si něco nekoupíme, v tu chvíli okamžitě vzít do ruky telefon a pohrozit policí okamžitě odstoupil a my odešli. Stará noční Dubaj je nádherná a stojí za to vidět, je plná lidí a žije do ranních hodin, občas tam potkáte evropana ale většinou ne, když pominu Golden Road. Zde platí to samé, čím více jste zahaleni tím to pro vás bude lepší, neustále vám bude někdo něco nabízet a tahat vás do svého krámku, musíte se to naučit ignorovat, jděte si svojí cestou a nereagujte, dotyčný půjde cca 5 metrů za váma a pomele si tu svou, nesáhnout na vás (opět pozor na boční uličky). Poslouchejte zdravý rozum, nelezte v noci do temných zákoutí a bude to OK .

Odpovědět

@David: Ahoj Davide, rád bych s přítelem na dovču, tak jestli jsi tam byl a jak to dopadlo, docela mam z toho strach

Odpovědět

@Roman: Ahoj Jakube, rádi bychom tam s přítelem taky letěli, jak to tam probíhalo, byly nějaké problémy? Díky H.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

🔥 Žhavé slevy na Last minute do Dubaje

Nejlevnější půjčení auta v Emirátech

  • Žádné skryté poplatky Ceny uvedené v rezervaci jsou vždy konečné. Máte tak přehled o tom, co všechno platíte.
  • Garance nejnižší ceny Jestliže najdete stejnou nabídku na jiném serveru levněji, RentalCars vám dorovná rozdíl v ceně.
  • Zrušení rezervace zdarma Většinu rezervací lze zdarma zrušit nebo změnit až do 48 hodin před vyzvednutím.