Když se řeknou Spojené arabské emiráty, vybaví se asi většině lidí poušť a spousta písku. Není tedy divu, že sjíždění obrovských písečných dun v jeepech, čtyřkolkách a na sandboardu, projížďka na velbloudech, vodní dýmka či břišní tanečnice jsou jedním z hlavních zážitků z návštěvy Dubaje.

V poušti za Dubají existují stovky uměle vybudovaných městeček s veškerým zázemím, jako jsou bary, elektrické genrátory, stánky s předraženými suvenýry Made in China, sociálním zařízením, kavárničkami s vodními dýmkami a samozřejmě i chýšemi pro přenocování. Ročně tyto osady navštíví hodně přes milion návštěvníků. Prostě velký business se vším všudy. Továrna na turisty a na prachy.

Pouštní safari | © Petr Novák

Sjíždění písečných dun v džípu

Podnikaví Arabové připravili pro turisty s balíky peněz po kapsách hromadu atrakcí. Ta nejlepší přijde na řadu hned poté, co vás řidič vyveze na poušť a u velkého bílého džípu (ta bílá barva je snad předepsaná) upustí pneumatiky. Sjíždění dun, známé jako dune bashing, je asi největším dobrodružstvím, jež je v ceně zájezdu.

Sice můžete zapomenout na to, že vás řidič pustí za volant, ale ono je to možná lepší. Ono takové sjíždění dun není žádná legrace, v průběhu mého výletu se džíp z vedlejší skupinky zasekl na převisu a museli zasáhnout vysmátí kolegové nešťastného řidiče.

Sjíždění dun v poušti je jednou z atrakcí, bez které není návštěva Dubaje kompletní.

Pouštní safari | © Petr Novák

[ad1]

Příjezd do tábora

Po příjezdu do tábora vám je nabídnuta čerstvá káva a čaj. Poté je již prakticky jen a pouze na vás, čemu se budete věnovat. V táboře je zhruba desítka stánků s nejrůznějšími aktivitami – malování hennou, vodní dýmky, stánek s předraženými suvenýry apod. Uprostřed toho všeho je pódium a stolečky s polštáři na zemi.

Na něm se po setmění odehrává show s Derviši a svůdnou břišní tanečnicí, která do show zapojí i pánské obecenstvo. Tak se připravte.

Pouštní safari | © Petr Kánský

Čtyřkolky, velbloudi a pouštní véča

Ještě před samotnou show máte možnost vyfotit se na velbloudech (zadáčo) a zařádit na čtyřkolkách (za prachy). Tyto atrakce se nacházejí před vstupem do areálu. Můžete se vyfotit i v tradičním arabském oděvu s ptákem na ruce (?) – majitel ptáka vám ale tak nějak zapomene říct, že se za fotku bude platit.

Než se Derviš začne zběsile točit, jsou vám rozdány talíře a vy můžete jít ochutnat některé z cirka deseti různých jídel. A to je možná ještě větší adrenalin, než čtyřkolky a jízda po dunách dohromady. Na talíř dostanete mimo jiné rybu, rýži s čímsi hnědým, neidentifikovatelnou kaři kaši, kuřecí satay (to bylo fakt dobrý – bez ironie) a několik dalších útvarů, na jejichž původ jsem se raději ani neptal.

Pití je k dispozici zdarma v jednom ze stanů – jedná se o plechovky Coca Coly, Spritu a Franty.

Pouštní safari | © Petr Kánský

Spaní na poušti

Zatímco účastníci základního balíčku v deset večer nasednou do džípů a odfrčí do hotelu, v ceně dražšího balíčku je i nocování na poušti. Spí se v takových chýších svým vzhledem připomínajícím chatky někde na Seychelách. Žádný další kulturní program již na itineráři není, celý výlet končí ranní snídaní, načež jste odvezeni do hotelu.

Pouštní safari | © Petr Novák

Nocování na poušti bylo vždycky jednou z položek na seznamu věcí, které chci v životě zažít. Prostě stůj, co stůj.

Noční safari jsem objednával přímo přes firmu North Tours LLC a protože moc dobře vím, jak to s podobnými výlety chodí, smlouval jsem. Podařilo se i stáhnout cenu zájezdu zhruba o 20 %, tedy na zhruba 1 800 Kč na osobu. Jedna z rad při objednávání výletu tedy zní – smlouvejte.

Sjíždění dun bylo super, další z lehce životních zážitků, v kempu s náma byla asi stovka dalších lidí, povětšinou Číňanů, Angličanů a kupodivu i Dánů. Určitě se běžte vyfotit s velbloudy a pokud jste vybíraví v jídle jako já, dejte si jen kuřecí satay. To je takový to maso na špejli, to je dobrý.

Menší šok jsme zažili kolem desáté večer, když se v průběhu několika minut stovka návštěvníků z tábora uklidila a uprostřed pouště jsme tak zůstali jen já, mí dva spolucestující a asi čtyři organizátoři. V tu chvíli jsme si tak nějak začali uvědomovat, proč všichni odjeli.

Věřte, že spát se v takovém teple doopravdy nedalo a zábavy uprostřed pouště někde v Spojených arabských emirátech také moc není. A to si navíc musíte dávat pozor na centimetrové mravence, kteří zuřivě koušou. Kolem osmé ráno dostanete párky a vajíčka k snídani, načež jste odvezeni do hotelu.

Takže doporučení závěrem – pokud není spaní na letišti taky bůhvíproč vaším snem, zaplaťte si jen večerní safari. To pak kolem jedenácté večer již můžete ulehnout do své postele v hotelu v Dubaji.

13 Responses

  1. zdravím…kde se dají tyhle zážitky objednat? a dají se objednat jednotlivě? (třeba jen čtyřkolky)…předem děkuji za odpověď 🙂

    Odpovědět
  2. Moc nechápu ty ceny tady, pochybuji, že to šlo dolů, každopádně oficiální cena od Arabian Team Adventures by měla být 70$.
    Pokud něco v Dubaji nevynechat, tak tohle. Je to mazec, výborný zážitek z krosení po poušti, krásné fotky z pouště, skvělý arabský raut v oázičce. Jednoznačně doporučuji.

    Odpovědět
  3. mohu se zeptat na vaše zkušenosti – má cenu si výlet do pouště bookovat předem přes internet nebo je lepší koupit na místě? S přítelem to určitě chceme vidět, ale nechci riskovat, že by pak třeba byla kapacita plná a my se tam nedostali. Někde jsem četla, že se cena tohot výleta dá i usmlouvat. Písnete sem někdo, za kolik jste tento výlet sehnali? Děkuji za vaše reakce

    Odpovědět
  4. Co jsem slyšel, tak tyto výlety bývají natřískané, je o ně obrovský zájem. Zde bych určitě preferoval bookovat alespoň týden dopředu. Tento výlet pořádá více společností, takže nevím, jak která to praktikuje, ale smlouvání bych si nechal raději na tržiště, zde bych opravdu neriskoval nemít to zarezervované. Vzhledem k tomu, že jsem na poušti nikdy nebyl, tak to pro mě byl asi nejlepší zážitek z Dubaje, kdybych tam jel znovu, tak rád na tento výlet opět pojedu.

    Odpovědět
  5. Chtěla jsem se ještě zeptat, jestli je to vhodné i pro děti? Synovi je 12 🙂

    Odpovědět
  6. Zdravím, 12 let by neměl být problém. Bude se mu to líbit. 🙂

    Odpovědět
  7. Zdravím, jaké jsou ceny zapůjčení čtyřkolek, je nutná rezervace předem a dá se vůbec někde udělat ? nebo si prostě na místě zajdu za chapíkem dám mu peníze a on mi půjčí čtyřkolku ? Je nutné mít k zapůjčení mezinárodní řidičský průkaz?

    Odpovědět
  8. Dobrý den,
    mohu se zeptat, je dune bashing vhodný i pro 6leté dítě?
    Děkuji!

    Odpovědět
  9. @Lucie: Dobrý den, pokud se obecně podobných atrakcí nebojí, tak na dune bashing může jet.

    Odpovědět
  10. Dobrý den, mám dotaz.

    myslíte, že je možné, aby nás řidič vyzvedl v hotelu v Abu Dhabí? Nebo je to pouze pro Dubaj?
    už jsem jim psala mail, ale ještě neodpověděli.
    Děkuji

    Odpovědět
  11. @Aneta: Dobrý den, Aneto, obávám se, že to nebude možné. Můžete se však zkusit domluvit na odvozu za příplatek. Záleží na řidiči.

    Odpovědět
  12. Dobrý den, chtěl bych Vás zkušenější požádat o pár rad, které pro lepší přehlednost rozdělím.

    1) Chtěli bychom si pořídit pár pěkných fotek na dunách v poušti, ale nechceme na Dubai Safari. Nemáte nějakou radu, kam přesně a jakým způsobem se na nějaké konkrétní pěkné místo do pouště dostat?

    2) Přítelkyně by se chtěla svézt na velbloudovi, poradili byste mi kde je to v Dubaji např. na pláži možné?

    3) Konají se někde v Dubaji velbloudí dostihy? Viděl jsem to myslím na nějakém videu, ale nejsem si jistý, kde to bylo…

    Děkuji za všechny rady a postřehy, Martin.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *