Co se týče jídla, není to v Dubaji žádný problém – nemusíte se bát grilovaných velbloudů a pečeného bůhví čeho. Kromě restaurací mnoha světových kuchyní tu jsou pobočky světových řetězců jako je Subway, McDonalds nebo u nás kdysi dobře známé supermarkety Carrefour. Ceny jídel jsou navíc oproti nám spíše nižší.
Jak se najíst levně
Nejlevnějším způsobem obživy je nákup potravin na tržištích nebo v obchodních domech typu Carrefour. Těch je v Dubaji hned několik, jeden větší leží třeba v obchodním centru Mall of the Emirates. Produkty mají obal s anglickými nápisy.
Ochutnat můžete tradiční jídla v pouličních stáncích. Nejoblíbenější je shawarma (šavarma), taková arabská obdoba hambáče. Čerstvý kuhbus (pita chleba) se smotá a naplní jehněčím nebo kuřecím masem, zeleninou, dresingem apod. Za jeden kus dáte kolem 6 dirhámů (33 Kč), doporučuji vyzkoušet.
Vegetariáni zhruba za stejný peníz pořídí falafel (felafel, fala-fil, falāfil – každý pes, jiná ves). Falafel jsou smažené kuličky obvykle z cizrny, doplněné chlebem pita, zeleninou nebo jogurtovou omáčkou. Maso ve falafelu nehledejte!
S hygienou nebývá problém, a pokud přesto máte určité pochybnosti, stačí sledovat, kde se stravují místní.
Chcete-li mít záruku kvalitních potravin za dobrý peníz a netoužíte za každou cenu zkoušet místní speciality, doporučuji třeba síť restaurantů Subway, kde vám za přijatelný peníz připraví čerstvou bagetu přesně dle vašich požadavků a chutí.
[ad1]
Restaurace v Dubaji
V Dubaji se střetávají zejména arabské a asijské kuchyně, což je vcelku logické. Na své si tak přijdou milovníci indické, pákistánské nebo marocké kuchyně. Vzhledem k množství pracovníků z evropských zemí je v Dubaji silné zastoupení francouzské, italské nebo ruské kuchyně.
Ceny v dubajských restauracích se různí dle lokality nebo úrovně. Orientačně lze říci, že v průměrně slušné restauraci dáte za oběd 400,00–700,00 na osobu.
Luxusní restaurace
Chcete-li zažít opravdický luxus, zajděte si do některé z restaurací v hotelu Burdž al Arab:
- Al Muntaha – restaurace leží ve výšce 200 metrů nad úrovní okolního moře a nabízí skvělý výhled na okolí. To skvělý není žádný přehnaný eufemismus, ale prostý fakt. Předchozí rezervace je nutná, smart casual dress code taktéž. Cena za brunch v Al Muntaha začíná na 675 (0,00). Oficiální stránky restaurace
- Al Iwan – restaurace s nejvyšším atriem na světě se zaměřuje na arabskou kuchyni. Menu pořídíte již za 450 (0,00), nezapomeňte dodržet dress code smart casual a provést včasnou rezervaci. Oficiální stránky restaurace
- Al Mahara v překladu znamená lastura ústřice a je to známá dubajská restaurace s obřím akváriem. Není divu, že se specializuje na pokrmy z mořských plodů. Přes poledne se dodržuje dress code smart casual, večer semi-formal. Oficiální stránky restaurace
- Junsui je restaurace s kuchyní z oblastí jihovýchodní Asie, ve které se najíte již za 495 (0,00). Vyžadováno je oblečení dle dress codu smart casual. Oficiální stránky restaurace
chystáme se na dovolenou do Emirátů a potřebovali bychom poradit zda zvolit stravování All inclusive nebo pouze snídani s tím, že se budeme samostatné stravovat. V arabských i některých dalších “exotických” zemích se nám osvědčilo allko, zatímco třeba v Thajsku jsme si pochvalovali volbu jen snídaně protože tam nebyl problém se stravováním v restaurach a ochutnali jsme spoustu místních specialit jedlých i pro normálního evropana.
Luďku, nedá se jednoznačně poradit, záleží na mnoha faktorech – do jakého hotelu jedete, zda-li má kuchyňku nebo ne, jak moc vám záleží na penězích a pod. My jsme byli v hotelu, který kuchyňku měl a tak se dalo slušně vařit. V mnoha obchodech je zvláštní oddělení pro Evropany, kde dostanete vepřové maso i uzeniny (vyrobené hlavně v Rakousku), jsou tam poměrně levná už hotová grilovaná kuřata (půlka cca 14 dirhamů) a dost velký výběr všeho.
Když půjdete do fast foodu, tak tam se jídla pohybujé od 20 do 30 dirhamů, v normálních restauracích je to dražší a v hotelech ještě více. Nealko pivo stojí v plechovkách 3,5 dirhamu, alko pivo vůbec nedostaneš koupit (ani nic jiného s alkoholem), dostaneš to ale v některých hotelích, ale třeba třetinka piva tam stojí 33-35 dirhamů, což je asi 170 Kč! Naopak coca-cola, fanta a podobné pití je tam o něco levnější než u nás. Tím to ale končí, jinak jsem nenašel v Dubaji jediný výrobek, který by byl levnější než u nás a to ani ve free schopech na letišti. Asi jsem se špatně díval…
Já volím snídaně nebo polopenzi.Co se týče alkoholu,tak se dá koupit na letišti nebo v emirátu Ajman je i v obchodě a v emirátu Ras al Khaimah vedle hotelů za super ceny.Co se týče stravování, tak se běžně dá jíst v indických a pakistánských rest. např.Ravi nebo Karachi Darbar /večeře pro 3os okolo 10 Usd/ bez problémů.V obchodech Carrefour,Chotram,Spinays se běžně dát koupit hotové jídlo za dobré ceny,rozhodně levněji než v čr.Jinak vynikající je i Shawerma/maso zabalené do placky/ za 3-4dhs Dnes už mají hotely vybavení-varnou konvici.Jídlo v restauracích jí moje vnučka od 2 roků.
Já to volil celé bez jídla, i bez snídaně, ne že by snídaně byla špatná, ale vzhledem k dobré vybavenosti kuchyňkou jsem si snídani udělal za pár korun a ne za stokorunové příplatky. All inclusive je snad vhodné jen někam, kde budete celý den, Dubaj skýtá mnoho možností a je nesmysl se furt vracet k hotelu. Ale tak záleží na každém, já nejsem typ, který by jel do Dubaje a za celou dobu neviděl nic než hotel, jeho bazén, jeho restauraci s výhledem na Khalífu a přilehlou pláž.
Letité 3.3 do Dubaje máme all inclusive už se těšíme :))))
Andy, budem rada, ak sa po návrate podelíte s nami o zážitky a skúsenosti s touto krajinou
Vopred vďaka.
Andy, prosím mohli by ste sa po návrate podelit s nami o zážitky a skúsenosti z tejto
zaujúmavej krajiny
Vopred vďaka.
dobry den , chceme letet na tyden do Dubaje , chci se zeptat kdyz pojedeme jen se snidani jestli se to o dost prodrazi? nebo lepsi all in ? dekuji
Chci se zeptat jestli je lepší v Dubai měnit eura nebo dolary za dirhm
Iveto, výhodnější je platit kartou. Plus si pro jistotu doporučuji vybrat na letišti peníze z bankomatu. (Nejdříve si zjistěte výši poplatku za výběr v cizině!) Banky mají obvykle výhodnější kurz než směnárny, a to včetně dináru, kdy banka převod zúčtovává přes jinou měnu.
Dobrý den, nevíte, jak je to s bezlepkovou dietou? Z jaké mouky dělají ty pity?Znají vůbec pojem gluten free? Jedeme v listopadu, máme polopenzi, vím, že salát i ovoce si můžu dát vždy, ale ráda bych vyzkoušela i jiná jídla, děkuji za odpověď.
@Alena: Zdravím Aleno, s tím žádný problém není. Mrkněte se na bezlepkové restaurace v Dubaji.
dobrý den, jen se chci zeptat jestli máte zkušenost s nákupem pití v emirátech.jedeme do Ras al khajmach hotel doubletree hilton a máme polopenzi. doplácet inclusiv 12tisíc za pití mi připadne hodně. děkuji
@Mirka: Dobrý den, pití si můžete levně a jednoduše koupit v samoobsluhách a v obchůdcích, po celé Dubaji jich je spousta.
@Alena: dobrý den, bezlepkovou dietu určitě znají, dokonce když jsme tam byli poprvé v roce 2012, tak jsme koukali co vše se tam dalo koupit. pečivo a jiné bezlepkové věci jsme nakoupili v organic café v dubai mall, ale i v běžných pekárnách se dal objednat chleba. v hotelu nám běžně dělali bezlepkové těstoviny a bezlepkové moučníky, buchtičky. mirka
Dobrý den,
můžu si zabalit do kufru nějaké jídlo? Přiletíme navečer tak abych nemusela hned jít nakupovat. Maso vím, že nesmím, ale třeba pečivo a nějakou buchtu. A četla jsem, že můžeme vzít i pivo, ale radši se ptám, aby nebyl problém. Děkuji za informaci.
@Veronika: Dobrý den, jídlo v kufru není vůbec problém. Z osobních zkušeností si doporučuji do kufru zabalit plastovou lahev s vodou. Pivo taky není problém.
Převážně v nakupních centrech. Asi nejlevnějsí je MCDonalds, BIGmac menu 21AED v ostatní občerstvení 30 az 40AED.
@Petr Novák: Dobrý den, prosím o info, za kolik se dá koupit plechovkové nebo lahvové pivo v supermarketu a v jakém emirátu. Děkuji.
@Bambulka: V supermarketu si pivo jen tak nekoupíte. V hotelu za něj zaplatíte v přepočtu kolem 350 Kč.
@Petr Novák: speciální obchody na alkohol tam nejsou? Jestli ano, je to tam levnější? Děkuji
@Bambulka: To ano, ale vám jako turistům alkohol neprodají… pivo za 30 Kč v Dubaji fakt nekoupíte. 🙂
@Petr Novák: to jako vážně? Čekal bych to obráceně, že alkohol prodají JEN turistům…
@Pepa: Ano, turisté si alkohol mohou koupit v hotelu.
@Petr Novák: takze obchode se to neda, hmmm. Jak to tam vydrzim v tom vedru bez piva? 😀 A co na verejnych plazich, tam se taky pivo neda koupit? Sakris, co to bude za dovcu 🙁
@Pepa: Na pláži určitě ne. 🙂 A proč jsi vybral zrovna Dubaj? 🙂
@Petr Novák: V Dubaji prestupujeme, tak jsem si rikal, ze bychom se par dni zdrzeli. Holt pivo si uzijeme pak az v hotelu na plazi 🙂 Diky za info
Do Dubaje si můžete v kufru pro své potřeby přivést 4litry piva, 2 litry vína nebo 1litr tvrdého alkoholu. Vše na jednu osobu a v originálním balení. Nebo si můžete pivo a alkohol zakoupit na letišti v Duttyfree, kde ceny nejsou vůbec tragické. Pak je ještě po Dubaji rozmístěna síť velkoobchodu s alkoholem africane+astern, kde je ale potřeba “alkoholová” licence, kterou si můžete na jejich stránkách zařídit online, tam rovněž na mapě najdete umístění obchodů. Jinak v emirátu Ajman je pivo volně prodejné v obchodech typu Carrefour, Choitrams, Spinneys….atd, kde mimochodem koupíte i v Dubaji normálně vepřové maso “třeba na řízky” a komu by to bylo málo, tak jsem záhlédl i vepřovou hlavu na ovárek :). A nakonec v emirátu Ras al Khaimah je zezadu po pravé straně v Al Hamra Mallu skrytý liquor shop-neoznačená plechová vrata a poznáte podle toho, že odtud chodí lidi s hnědýma igelitkama. Tam jsou ceny opravdu výborné. Pak byla ještě v roce 2011 před Bin Majid beach resortem vietnamka, kde jsem kupoval 0,5l plechovky Heinekena za v přepočtu 14,- a láhev Grats za cca 185,-. Když jsme ale jeli minulí rok okolo, vypadalo to, že už tam není. Jinak vždy když přiletíme do Dubaje vedou první moje kroky do obchodu pro mangovej džus Al Rawabi, smíchám s caribským rumem, hodím sicnu na balkon a oficiálně začnu dovolenou :). Jinak Petře…máte moc pěkný stránky a věřím, že spoustě lidem usnadnily dovolenou. Jen tak dál a za mě palec nahoru 🙂
@Fidži:
Pri vyplnovani Alkohol licence chteji udaje o pracovnim povoleni. Znamena to tedy, ze turista nemuze dostat Alkohol licenci?
Zdravím, můžete mi prosím doporučit nějakou dobrou restauraci, kde ochutnáme tradiční jídla za přijatelnou cenu? Jde mi o jakýsi “autentický zážitek” 🙂 Děkuji